Jak odzyskać pieniądze z PPK przed 60 rokiem życia

Jak odzyskać pieniądze z PPK przed 60 rokiem życia

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to nowy, dobrowolny system oszczędzania dla pracowników. Jest to system długoterminowego oszczędzania stworzony i współfinansowany przez pracodawców, rząd i pracowników.

Celem oszczędzania w ramach PPK jest zwiększenie kapitału emerytalnego, a tym samym zapewnienie pracownikom dodatkowego zabezpieczenia finansowego po przejściu na emeryturę. W pierwszym roku oszczędzania pracownicy otrzymują 240 zł jako dopłatę od państwa.

Podatki od wypłat

Małżeństwo z Colorado Springs, Jeremy i Irene, oszczędzało na emeryturę i jest gotowe do dokonania pierwszej wypłaty. Chcą przeznaczyć swoje pieniądze na zakup domu wakacyjnego u podnóża gór, w pobliżu Hailey w stanie Idaho. Oszczędzali sumiennie przez 10 lat, ale nie są pewni, jak wyjąć pieniądze bez konieczności płacenia podatku.

Pierwszym krokiem jest obliczenie całkowitej kwoty środków, które chcą wycofać z portfela ppk, i podzielenie jej przez liczbę wypłat, które planują podjąć w każdym roku. Następnie mogą podjąć decyzję o tym, czy podejmą pieniądze w jednym ryczałcie, czy w mniejszych wypłatach w ciągu kilku lat.

W przypadku podjęcia ryczałtu z ppk, będą Państwo podlegać federalnemu podatkowi dochodowemu. Dodatkowo, NPERS jest zobowiązany do potrącenia podatku dochodowego w wysokości 20%, jeśli otrzymają Państwo pieniądze w gotówce. NPERS prześle również formularz 1099-R, na którym wyszczególniona jest część zwrotu podlegająca i niepodlegająca opodatkowaniu.

Kiedy otrzymasz zwrot, NPERS zgłosi tę kwotę do IRS i swojego stanu Nebraska. Możesz wtedy złożyć zeznanie podatkowe za rok, w którym otrzymałeś zwrot.

Alternatywnie, możesz zdecydować się na przekazanie części zwrotu podlegającej opodatkowaniu bezpośrednio do innego planu kwalifikowanego lub na konto IRA, a pozostałą część zwrócić sobie. Federalny i stanowy podatek dochodowy zostanie potrącony z transferu, a kary za wcześniejsze wycofanie mogą zostać naliczone w momencie składania zeznania podatkowego.

Może to być bardzo atrakcyjna opcja dla tych, którzy chcą zmaksymalizować swoje zyski inwestycyjne, jednocześnie unikając potencjalnego podatku od zysków kapitałowych. Jednakże, może to również spowodować znaczną ilość zobowiązań podatkowych i powinno być rozważane tylko przez tych, którzy nie mają innych opcji inwestowania swoich pieniędzy.

Bardziej rozważnym wyborem byłoby rozłożenie wypłat na kilka lat, co może zmniejszyć ogólny rachunek podatkowy. Może to być szczególnie pomocne dla tych, którzy są w pobliżu górnego końca ich przedziału podatkowego, minimalizując w ten sposób kwotę pieniędzy, którą będą musieli wycofać ze swojego portfela ppk.

Wypłaty w wieku 60 lat

Gdy uczestnik osiągnie wiek 60 lat, na konto PPK nie będą już wpływały składki od pracodawcy i dodatkowe pieniądze od państwa. Jednak uczestnik nadal może oszczędzać w ppk i wypłacać z niego środki.

Oszczędności w ppk nie są opodatkowane po wypłacie i można je dziedziczyć. Dzieje się tak dlatego, że jest to prywatny program długoterminowego oszczędzania, który jest finansowany przez państwo i pracownika.

Jeśli jesteś uczestnikiem PPK i osiągniesz wiek 60 lat, masz możliwość wycofania do 25 proc. zgromadzonych środków ppk w formie ryczałtu, a pozostałą kwotę rozłożyć na 10 lat w zaprogramowanych płatnościach. W pewnych okolicznościach można również wycofać środki przed osiągnięciem wieku 60 lat, w tym w przypadku poważnej choroby lub śmierci.

Możesz również odzyskać swoje pieniądze z ppk w formie świadczenia małżonka, jeśli jesteś w związku małżeńskim z innym członkiem PPK i oboje osiągniecie wiek 60 lat w tym samym czasie. To świadczenie małżonków wypłacane jest przez 120 miesięcy, do czasu śmierci któregoś z Was.

Emerytura małżeńska może być idealnym sposobem na zapewnienie sobie środków na komfortowe życie w okresie emerytalnym. Może również dać Ci pewność, że Twój współmałżonek jest zabezpieczony, jeśli coś Ci się stanie.

Poza świadczeniem małżeńskim, możesz również wyjąć zgromadzone środki w ppk na pokrycie wkładu własnego przy zakupie lub budowie mieszkania. Jest to ważna funkcja, która zapewnia Ci stabilność finansową na emeryturze, ponieważ zabezpiecza Twój dom i rodzinę przed zmianami na rynku.

Wycofanie zgromadzonych środków w Twoim ppk nie wpłynie na składki Twojego pracodawcy do planu i Twoje dodatkowe wypłaty od państwa, więc jest to dla Ciebie doskonała okazja do budowania swojego bezpieczeństwa finansowego.

Jeśli jesteś uczestnikiem PPK, możesz zapytać swojego pracodawcę o kwotę, jaką wpłaca do Twojego PPK i jaka jej część podlega opodatkowaniu. Możesz również sprawdzić, czy jesteś uprawniony do otrzymania wkładu wyrównawczego od pracodawcy.

Wypłaty przed ukończeniem 60 lat

Istnieje kilka sposobów na odzyskanie pieniędzy z ppk przed ukończeniem 60 lat. Obejmują one umieszczenie oszczędności na kontach Roth, opóźnienie Social Security lub przejście na emeryturę w późniejszym okresie życia.

401(k)s to najbardziej powszechny plan oszczędności emerytalnych. Korzystanie z nich może zwiększyć Twoje oszczędności nawet o 161 zł miesięcznie w zależności od wysokości wynagrodzenia i wysokości składki pracodawcy. Jednakże, wypłata przed ukończeniem 59 1/2 roku życia będzie opodatkowana przez IRS jako zwykły dochód, a także może wiązać się z 10-procentową karą za wcześniejszą wypłatę.

Wycofanie pieniędzy z 401(k) przed osiągnięciem wieku 59 1/2 może być nierozsądną decyzją, ponieważ IRS może nałożyć 20-procentowy podatek od kwoty wypłaty, co może pozostawić Cię ze znacznie mniejszą ilością pieniędzy niż potrzebujesz. Zamiast tego, można wykorzystać oszczędności emerytalne na koncie Roth lub niewykwalifikowanej rencie, aby płacić mniej podatków od wypłat.

Dodatkowo, możesz przenieść swoje 401(k) na Roth IRA bez potrącania podatku. Jeśli wybierzesz tę drogę, musisz pamiętać, że Twoja wypłata będzie proporcjonalna w oparciu o procent Twoich składek, które znajdują się w portfelu Roth 401(k).

Innym sposobem na uniknięcie płacenia podatku od wypłat z 401(k) jest ustawienie harmonogramu wypłat, który pozwala na wypłacanie funduszy w zasadniczo równych kwotach w ciągu całego życia. Ten rodzaj wypłat jest dozwolony tylko po odejściu ze służby i ustawieniu harmonogramu wypłat, więc ważne jest, aby upewnić się, że tempo wypłat jest prawidłowe przed rozpoczęciem tego planu.

Uczestnik PPK może wypłacić do 25% zgromadzonych środków w przypadku wystąpienia poważnej choroby lub w przypadku śmierci małżonka lub dziecka. Wypłaty tego rodzaju dokonywane są na wniosek uczestnika PPK, który składa wniosek w instytucji finansowej.

Ponadto możesz wypłacić do 100% zgromadzonych środków w związku z finansowaniem wkładu własnego na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego albo zakup mieszkania lub działki przez osobę fizyczną, która nie ukończyła 45 roku życia. W tym przypadku musisz zwrócić środki w określonym terminie, który rozpoczyna bieg nie wcześniej niż 5 lat od dnia wypłaty i nie jest dłuższy niż 15 lat od dnia ostatniej wypłaty.

Wypłaty po 60 roku życia

PPK to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania. Jego celem jest budowa kapitału emerytalnego i zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego po przejściu na emeryturę. Finansowany jest przez pracodawcę, państwo i uczestnika.

W czasie emerytury pieniądze z konta w PPK będą inwestowane na giełdzie i w bezpieczne obligacje. Następnie zostaną wypłacone Tobie w formie comiesięcznych wypłat przez 10 lat.

Kwota, którą otrzymasz z PPK, zależy od Twojego wieku i dochodów. Generalnie będzie to mniej niż minimalna emerytura z ZUS (jeśli zarabiasz powyżej tego poziomu), a więcej niż Twoja podstawowa emerytura z ZUS lub IKE / IKZE (jeśli Twój pracodawca nie odprowadza do niej składek).

Możesz wycofać całość lub część zgromadzonych środków po ukończeniu 60 lat, jednak od zysków z oszczędności trzeba zapłacić 19% podatek. Aby go uniknąć, możesz zdecydować się na wycofanie 25% zgromadzonych środków w jednej racie lub rozłożenie pozostałych 75% zgromadzonych środków na okres co najmniej 10 lat.

Dodatkowo, jeśli pozostajesz w związku małżeńskim z innym uczestnikiem PPK, możesz uzyskać wypłatę zgromadzonych środków w formie świadczenia małżonka. Oznacza to, że jeśli osiągniesz wiek 60 lat i Twój małżonek również osiągnie ten wiek, możecie wspólnie wypłacić pieniądze ze wspólnego konta PPK.

Te zgromadzone środki zostaną następnie przekazane na konta Twoich spadkobierców ustawowych lub osób przez Ciebie wskazanych. W ten sposób możesz zapewnić swoim spadkobiercom dostęp do Twoich oszczędności po Twojej śmierci.

Jeśli jesteś uczestnikiem PPK, możesz wycofać zgromadzone środki z wielu różnych powodów, np. opłacić leczenie lub kredyt hipoteczny. W przypadku poważnej choroby Twojej, Twojego małżonka lub dziecka możesz wycofać do 25% zgromadzonych środków bez konieczności opłacania od nich składek.

Dodatkowo możesz również wykorzystać zgromadzone środki na pokrycie wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, ale będziesz musiał spłacić te środki w ciągu 15 lat. Jeśli nie spłacisz tych środków, to zostaną one automatycznie odziedziczone przez Twoich spadkobierców ustawowych.


Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj Dalej

Jak znaleźć dobrego adwokata?

Adwokat to nie tylko Twój przedstawiciel w sprawie, ale też zaufany doradca w najbardziej stresujących chwilach. Wybór odpowiedniego prawnika to decyzja, która może zadecydować o wyniku Twojej sprawy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak znaleźć adwokata, który będzie spełniał Twoje oczekiwania i potrzeby.
Czytaj Dalej

Czy insektycydy są szkodliwe?

Insektycydy, czyli środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania owadów i innych stawonogów, odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, ogrodnictwie czy rolnictwie. Ich zastosowanie pozwala na ochronę upraw przed szkodnikami, co przekłada się na wyższe plony i zdrowie roślin.
Jak odzyskać hasło do WiFi
Czytaj Dalej

Jak odzyskać hasło do WiFi

Jeśli zapomnisz hasła do sieci wifi, może to być frustrująca sytuacja. Na szczęście istnieją sposoby, aby odzyskać hasło…